czwartek, 28 maja 2015

Smaczny zestaw

Zimne majowe dni zaostrzyły mój apetyt. To najlepszy czas na zdrowe gotowanie Kiedy pogoda nie pozwala mi spędzać czasu w moim Ogrodzie Mocy, ładuję akumulatory w kuchni, bo gotowanie to druga moja pasja. Lubię gotować dla mojej rodzinki, zwłaszcza wiosną, gdy mamy takie bogactwo warzyw i owoców. Kiedy są już nowe buraczki, które mają jeszcze mało zdecydowany smak, przygotowuję sobie kilkanaście słoiczków przepysznych, startych buraczków. Można je użyć jako wkład do zupy albo jako samodzielną jarzynkę do obiadu. Bardzo ułatwia mi to szybkie przygotowanie obiadu, kiedy jest piękna pogoda i całe dnie spędzamy w ogrodzie. 

Wyobraź sobie taki zestaw:
Pierś z kurczaka marynowana w musztardzie i czosnku, dziki ryż i buraczki na słodko- kwaśno, wprost z własnej spiżarni. Pycha.

Przepis dla dwóch osób

Weź dwie małe piersi z kurczaka lub jedna dużą. Podziel je na kilka płaskich kawałków, aby dobrze się przesmażyły na patelni do grillowania. Posyp je delikatnie ulubioną przyprawą do kurczaka i przygotuj marynatę. Nie pobijaj mięsa tłuczkiem, będzie wtedy smaczne i kruche.

Do marynaty potrzebujesz dwie duże łyżki musztardy – ja używam do marynat czeskiej musztardy z gorczycą. Dodaj do tego dwie łyżki oliwy z oliwek i dwa lub trzy duże ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę. 
Wymieszaj wszystkie składniki w miseczce i zalej marynatą mięso. Tak przygotowane mięso przechowaj całą noc w lodówce w zamkniętym pojemniku. Ja używam szklanych pojemników z przykrywką zapinaną na klipsy.

A nazajutrz - ugotuj dziki ryż według przepisu na opakowaniu.
Smaż mięso na rozgrzanej patelni do grillowania. Nie musisz smarować patelni oliwą. Mięso należy przewracać i pilnować bo musztarda i czosnek mogą się przypalać.
Teraz tylko wystarczy otworzyć słoiczek z pysznymi buraczkami i zdrowy i smaczny obiad gotowy.

Buraczki według przepisu babci Julki

6 kg buraczków,
6 dużych cebul,
3 duże ząbki czosnku.

Zalewa:

6 szklanek wody,
2 szklanki octu 10%,
3 łyżki soli,
1 szklanka cukru,
15 ziarenek pieprzu,
15 ziarenek ziela angielskiego,
10 listków laurowych ( można dać trochę mniej ).

Buraki ugotować z odrobiną octu, obrać i zetrzeć na tarle o grubych oczkach.
Cebulę obrać i drobno pokroić, czosnek przecisnąć przez praskę. Warzywa zalać gorącą zalewą (bez przypraw) i zostawić na 24 godziny ( nie trzeba lodówki ). Potem odsączyć na sitku. Buraki włożyć do słoików i pasteryzować 15 min. Pozostały sok przelać do słoiczków i pasteryzować 15 min. Taki sok nadaje się barszczu.
Smacznego.

Ps. W kuchni najważniejsza jest dobra organizacja, wtedy jest mniej pracy i dużo radości z gotowania i jedzenia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz